Kicsoda Rusztem Umerov, Ukrajna új védelmi minisztere?
Krími tatár családból származik Ukrajna új védelmi minisztere.
Az Atesh névre hallgató csoport saját bevallása szerint információkat gyűjt az orosz katonai tevékenységekről főleg a Krím-félszigeten, de más megszállt területeken, sőt, még „Oroszországon belül” is.
Az „Atesh” szó a krími tatárok nyelvén azt jelenti: „tűz”, azonban a szó mára egy „kis mozgalomból indult, de mára több ezer tagot számláló”, az orosz hadsereg katonai tevékenységét figyelő csoport neve is, melynek tevékenységéről szombati cikkében számolt be a BBC.
Az Atesh saját bevallása szerint információkat gyűjt az orosz katonai tevékenységekről főleg a Krím-félszigeten, de más megszállt területeken, sőt, még „Oroszországon belül” is. A Telegram üzenetküldő alkalmazásban 2022 szeptemberében közzétett esküjük úgy szól: „Véremre és a lelkemre esküszöm, hogy hűséges leszek az Atesh-mozgalomhoz és harcolok az ukrán államért”.
A BBC a csoport kapcsán azt írja: jelentések szerint az Atesh-t szoros kapcsolatok fűzik a félsziget török nyelvű, krími tatár lakosságához, bár a közösség képviselői, akikkel a BBC beszélt azt nyilatkozták, hogy nem ők indították el az Atesh-t.
A lap információ szerint az Atesh minden tagja „egyedül dolgozik, és csak egy »kurátorral« veszi fel a kapcsolatot”, akinek átadja az információit. Az a cikkből nem derül ki, hogy az Ateshnek az ukrán vezetéssel, azon belül is a krími tatár származású hadügyminiszterrel van-e kapcsolata.
A krími tatárok viszonya Oroszországgal
Sztálin nagy „tisztogatása”, valamint „a második világháború alatt a Krím teljes krími tatár lakossága a szovjet politika áldozata lett. Bár nagy számban szolgáltak krími tatárok a Vörös Hadseregben, és részt vettek a Krím félszigeten zajló partizán akciókban, a náci hadseregen belüli Tatár Légiónak valamint a tatárok politikai és vallási vezetőinek az Adolf Hitlerrel történt összejátszásának eredményeképp a szovjetek az egész krími tatárságot náci kollaboránssá nyilvánította. 1944. május 18-án kollektív büntetésként minden krími tatárt az Üzbég SZSZK-ba és a Szovjetunió más, távoli területein felállított speciális településekre deportáltak. A krími tatárokról szóló határozat szerint az áttelepítés nagyon emberbarát eljárás. Ettől eltérnek az áldozatok memoárjaiban megtalált visszaemlékezések. Az áttelepített lakosság 46,3%-a a betegségek vagy az éhség miatt meghalt. Ezt az eseményt krími tatár nyelven Sürgünnek nevezik.
Mint a brit lap fogalmaz: a Telegram alkalmazáson, valamint a csoport egyik „közvetítőjén” keresztül nekik nyilatkozó egyik Atesh-ügynök szerint
Krímben nemcsak zombik élnek és készek az ellenárásra, még a totális cenzúra ellenében is.”
„Nagyon komoly a tét, senki sem akar börtönbe kerülni. Akiket elfognak, azokra a hazaárulás vádja és hosszú börtönbüntetés vár. Mindenhez óvatosan és hideg fejjel kell hozzáállni. Az ilyen tevékenységek során elkövetett hibák egyszerűen elfogadhatatlanok” – idézi az Atesh másik tagját a lap.
Egy harmadik megszólaló szerint „az orosz titkosszolgálatok folyamatosan próbálják azonosítani a partizánokat”, ezért ő „még a legszűkebb családtagjai elől is titkolja az általa végzett munkát”.
Mint a BBC tájékoztat: a nekik nyilatkozó Atesh-tagok szerint információkat szolgáltatnak az orosz légvédelemről, raktárakról, katonai bázisokról és a katonák mozgásáról, néha hetekig kijelölve azok egyes helyszíneit.
Mint a lap cikkéből kiderül: noha az Atesh több „bevételi forrással” is rendelkezik, egyikük szerint „a Storm Shadow vagy a Himars elleni rakétatámadás nagyon drága dolog, nem engedhetjük meg magunknak, hogy véletlenszerűen használjuk a muníciót, mint az oroszok. Ellenőriznünk kell a kapott információkat.”
A lapnak nyilatkozó Atesh-tagok több, munkájuk eredményességét méltató, oroszok elleni csapásról is beszámoltak.
Gyakran látjuk munkánk gyümölcsét”. Amikor „orosz [katonai] célpontot ér olyan találat, hogy csak a hamu marad utána”
– olvasható a BBC hasábain.
Az Atesh minden tagja, akikkel a BBC beszélt azt nyilatkozta, hogy elsődleges céljuk, hogy véget vessenek Oroszország inváziójának, és felszabadítsák az ukrán földeket. Egyikük szerint „a Krím-félszigeten a propaganda és az ellenőrzés szörnyű körülményei között élnek, de „teljesen biztos” benne, hogy „fokozatosan elérik a Krím felszabadítását”.
***
Ezt is ajánljuk a témában
Krími tatár családból származik Ukrajna új védelmi minisztere.
Nyitóképen: Vlagyimir Putyin orosz elnök. Fotó: Gavriil Grigorov / POOL / AFP
Kapcsolódó cikkek a Háború Ukrajnában aktában.
Fontos beszéd hangzott el Ramsteinben.
Már a jövő háborúira készülhetnek Ázsiában.
Az ukrán elnök szerint az országában dúló háború egyik oka éppen ezen országok politikai döntésében keresendő.